بازدیدها: 3242

تحقیقات بانک ژن منابع طبیعی ایران

درباره بانک ژن

در اکوسیستم های ایران تقریباً ۸۰۰۰ گونه گیاهی از ۱۲۰۰ جنس و ۱۶۷ خانواده ثبت شده است. درحال حاضر تقریباً ۲۰۰۰ از ۸۰۰۰ گونه گیاهی ایران با خطر انقراض مواجه هستند. بهره‌برداری بیش از حد، از بین بردن گیاهان و تغییر کاربری اراضی، و تغییرات آب و هوایی که در اثر فعالیتهای مخرب انسان صورت می‌گیرد منجر به از بین رفتن گونه‌های گیاهی می‌شود.

هدف بانک ژن منابع طبیعی حفاظت از گیاهان، بویژه گیاهان بومی، انحصاری، در خطر و مفید برای آینده است. ما تاکنون بیش از ۴۰% از گونه‌های گیاهی طبیعی ایران را ذخیره نموده‌ایم. ما می‌خواهیم تا سال ۱۴۰۰ دانه و بذر کلیه گونه‌های قابل حفاظت را ذخیره کنیم. الویت ما گیاهان و رویشگاه‌هایی است که بیش از سایرین در معرض خطر تغییرات آب و هوایی و فعالیتهای انسانی قرار دارند. بعلاوه ما توجه ویژه‌ای به حفاظت از گیاهانی داریم که با خطر انقراض مواجه بوده و یا دارای پتانسیل استفاده در کشاورزی هستند.

جمع آوری بذر برای حفاظت از گیاهان

هدف بانک ژن منابع طبیعی حفاظت از گیاهان ایران است با تمرکز بر گیاهان انحصاری، در خطر انقراض و مناطق در خطر سراسر کشور. بدین منظور بذر از گیاهان و از زیستگاههای در خطر، سراسر کشور جمع آوری خواهد شد. هدف گذاری آینده ما اینست که تا سال ۱۴۰۰ بذر همه گیاهانی را که قابلیت نگه داری در بانک ژن دارند جمع آوری و حفاظت کنیم.

 

bank-gen-jamavari

حفاظت از بذر در بانک ژن منابع طبیعی برای آیندگان

حفاظت از بذر در بانک ژن منابع طبیعی و سایر بانکهای ژن دنیا، انسان را قادر می سازد که با نوآوری، تطابق و انعطاف با تهدیدهای زیست محیطی در حال و آینده مقابله کند. بذرهایی که ما مورد حفاظت قرار می دهیم به طور فزاینده ای در تحقیقات مربوط به مواد غذایی، کشاورزی، جنگل، بهداشت و ترمیم اکو سیستم بکار گرفته می شوند.

Seed-Future-Img

احیاء و ارزیابی

احیاء و ارزیابی بذور از مهمترین وظایف هر بانک ژنی برای بهره‌برداری از پتانسیل منابع ژنتیکی ذخیره شده است. ولی غالباً اطلاعات منسجمی در مورد نحوه احیاء و ارزیابی بذور در دسترس متخصصین نمی باشد و هر فرد با توجه به مطالعات و تجربیات شخصی اقدام به احیاء و ارزیابی بذور گیاهان می‌نماید که در بسیاری موارد مقایسه نتایج امکان‌پذیر نمی‌گردد. لذا بانک ژن منابع طبیعی ایران برپایه سالها تلاش در زمینه احیاء و ارزیابی بذور گونه‌های منابع طبیعی ایران قصد دارد تجربیات خود را به عنوانی مأخذی در اختیار علاقمندان قرار دهد. در این بخش اطلاعات مفیدی در خصوص نحوه احیاء و ارزیابی بذر گونه‌های خانواده‌های مختلف گیاهی در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

bank-gen-jamavari

بانک ژن منابع طبیعی ایران

گیاهان تأمین کننده اکسیژن، سوخت، مواد ساختمانی، کاغذ و هزاران ماده دیگر برای ما انسانها بوده و همه‌ی ما برای تأمین غذا وابسته به گیاهان هستیم. گیاهان با جذب دی‌اکسیدکربن و تبدیل آن به مواد گیاهی، نقش مهمی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی بازی می‌کنند

بیشتر بخوانید...
 
 
Bank-Gen-Img

دانشنامه بذر ایران

بانک ژن منابع طبیعی ایران از سال ۱۳۷۳، به عنوان تنها نماینده دولت حفاظت از بذور گونه‌های طبیعی را به عهده گرفته است. در طول فعالیت خود، بیش از ۴۷۰۰۰ نمونه بذری از ۴۰۰۰ گونه گیاهی را از سراسر ایران جمع‌آوری و نگهداری نموده است. در این قسمت اطلاعات زیستی بذر هر گونه گیاهی در قالب یک بانک اطلاعات جامع در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.تهیه و جمع‌آوری اطلاعات  در مورد ویژگی‌های زیستی بذرهای بذور، نه تنها برای تسهیل در حفاظت استاندارد بذرهای وارده به بانک ژن، بلکه به عنوان رفرنسی برای پژوهشگران بسیار مهم است. در این بخش اطلاعاتی در مورد پارامترهای مختلفی شامل گیاه‌شناسی، پراکنش جغرافیایی، دوره زمانی گلدهی و رسیدن بذر، مکانیسم‌های گرده‌افشانی و پراکنش بذر، رفتار ذخیره‌سازی بذر (ارتدوکس، ريکلسيترانت و بينابينی)، نیازهای انبارداری، جوانه‌زنی  و خواب‌شکنی بذر، موفولوژی بذر به همراه تصویر بذر برای گونه‌های موجود در بانک ژن ارائه می‌شود.

 
Bank-Gen-Img1

پاسخ به سوالات پرتکرار از بانک ژن منابع طبیعی

آیا می‌توانیم از بانک ژن منابع طبیعی بذر بگیریم؟

بانک ژن منابع طبیعی بذر در مقادیر کم برای اهداف تحقیقاتی غیر تجاری در اختیار دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی قرار می‌دهد. لطفاً توجه کنید ما با افراد حقیقی یا موسسات و شرکتهای انتفاعی بذر تبادل نمی‌کنیم و طبعاً به چنین سوالاتی هم نمی‌توانیم پاسخ بدهیم.

FAQ-Gen-Img