logo

اداره آموزش

توانمندسازی منابع انسانی در صحنه‌های توسعه از اهمیت خاصی برخوردار است که با آموزش میسر می‌گردد و راه برای دانا و تواناسازی انسان‌ها هموار می‌شود. در این راستا اداره آموزش امور مربوط به ارتقای دانش کارکنان مؤسسه (ادامه تحصیل، برگزاری دوره‌های ضمن خدمت)، دانشجویان (همکاری در اجرای رساله یا پایان‌نامه دانشجویی، کارآموزی)، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی (دوره‌های مهارت‌آموزی) و تمامی افراد متقاضی آموزش (برگزاری کارگاه‌های آموزشی) را انجام می‌دهد.

  • دوره‌های ضمن خدمت: کارکنان نیاز به افزایش دانش و مهارت‌های تخصصی در راستای وظایف خود می‌باشند که برخی از آنها در سرفصل دروس دانشگاهی تدریس نمی‌شوند. همچنین با پیشرفت سریع علوم، متخصصان نیازمند بازآموزی و ارتقای دانش هستند. از این‌رو این اداره مسئول برگزاری دوره‌های ضمن خدمت در زمینه علوم و مهارت‌های مورد نیاز و در راستای اهداف مؤسسه، برای ارتقای سطح علمی کارکنان می‌باشد.
  • کارگاه‌های آموزشی: مهارت‌ها و فنون تخصصی در بازار کار وجود دارند که مشمول سرفصل دروس دانشگاهی نمی‌شوند. برخی از این مهارت‌ها بسیار تخصصی بوده و بوسیله تجهیزات خاص انجام می‌شوند، به‌همین دلیل در قالب آموزش عمومی تدریس نمی‌گردند. اغلب این موضوعات عملی بوده و در کارگاه‌های آموزشی کوتاه مدت آموزش داده می‌شوند. افراد مختلف بنابر نیاز شغلی خود برای کسب دانش و مهارت عملی در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند. مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با در اختیار داشتن ۱۱ بخش و گروه تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مجهز، اعضای هیأت علمی و کارشناسان مجرب دارای بستر مناسبی برای آموزش‌های تخصصی به صورت کارگاه می‌باشد.
  • کارآموزی دانشجویی: با توجه به نیاز دانشجویان به آموزش‌های عملی، کارآموزی دانشجویی در قالب آموز‌ش‌های دانشگاهی و منطبق با قوانین مربوطه انجام می‌شود که با معرفی دانشجو از طرف دانشگاه، کارآموز به مدت تعیین شده در بخش‌های تحقیقاتی مشغول به کار شده و مهارت‌های مورد نیاز را آموزش می‌بیند. در این فعالیت آموزشی کارآموز با استفاده از آموزه‌های دانشگاهی و کسب مهارت‌های لازم، تجربه مورد نیاز برای ورود به بازار کار را کسب می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به شیوه ­نامه کارآموزی دانشجویی مراجعه نمایید.
  • مشارکت در اجرای رساله یا پایان‌نامه دانشجویی: به‌منظور ارتباط آموزش، تحقیق و اجرا موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در زمینه‌های تخصصی خود به راهنمایی یا مشاوره دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (رساله دکتری و پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد) مبادرت می‌ورزد تا عملا در آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی با وزارت علوم همکاری نماید. هدف این کار ورود دانشجویان در عرصه واقعی تحقیقات در راستای یاری‌رسانی به پژوهش‌های کشور است. در این راستا این مؤسسه با در اختیار داشتن بخش‌های تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های متعدد و مجهز بستر مناسبی برای اجرای رساله و پایان‌نامه‌های دانشجویان می‌باشد. اعضای هیأت علمی و کارشناسان این موسسه در قالب استاد راهنما یا استاد مشاور در اجرای رساله یا پایان‌نامه‌های دانشجویی با پروپوزال‌های هم‌راستا با اهداف مؤسسه همکاری می‌نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر به شیوه ­نامه همکاری با دانشجویان در اجرای رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد مراجعه نمایید.
  • فرصت تحقیقاتی دانشجویی: با توجه به امکان اجرای فرصت تحقیقاتی دانشجویان مقطع دکتری در مراکز علمی و تحقیقاتی داخل کشور، این مؤسسه با در اختیار داشتن اعضای هیأت علمی و کارشناسان مجرب در بخش‌های تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های متعدد و مجهز بستر مناسبی برای اجرای فرصت تحقیقاتی ۶ ماهه دانشجویی می­باشد. در این راستا دانشجو پس از معرفی از طرف دانشگاه و وزارت علوم، به مدت تعیین شده در بخش‌های تحقیقاتی مشغول به کار شده و تحقیقات تعیین شده را زیر نظر استاد مربوطه انجام می­دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر به شیوه ­نامه فرصت تحقیقاتی دانشجویی مراجعه نمایید.
  • مهارت‌آموزی: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با وجود دارا بودن علوم مورد نیاز برای ورود به بازار کار، فاقد تجربه کاری و مهارت‌های لازم در محیط کار می‌باشند. شرکت‌ها و ادارات تمایل به همکاری با افرادی دارند که دارای تجربه کاری هرچند کم، هستند تا برای آموزش و کسب مهارت و انطباق ایشان با محیط کار متحمل هزینه نشوند. بنابراین نیاز به یک دوره کسب تجربه و مهارت برای فارغ‌التحصیلان است که با گذراندن آن، ایشان آماده ورود به بازار کار شوند. در این راستا مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی، فارغ‌التحصیلان رشته‌های مربوط را به عنوان مهارت‌آموز جذب کرده و به مدت ۷۲۰ ساعت در قسمت‌های مختلف مشغول به کار می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر به شیوه ­نامه مهارت­ آموزی مراجعه نمایید.
  • ادامه تحصیل کارکنان: کارکنان در ستاد مؤسسه و مراکز استانی که بر اساس ضرورت و ارتقای شغلی نیاز به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارند باید مجوزهای لازم را اخذ نمایند. درخواست این افراد باید پس از قبولی در مقطع بالاتر، از طریق سامانه فراگیر آموزش ارائه شود تا پس از بررسی در کمیته‌های تخصصی در صورت تأیید، اقدامات لازم برای اخذ مجوز مطابق با قوانین ادامه تحصیل کارکنان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، انجام گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر به شیوه ­نامه ثبت درخواست ادامه تحصیل از طریق سامانه فراگیر آموزش مراجعه نمایید.
  • شرکت محققین در همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی داخل و خارج کشور: شرکت محققین و کارشناسان شاغل در ستاد مؤسسه و مراکز استانی در همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی داخل و خارج کشور منوط به اخذ مجوزهای لازم است. درخواست این افراد به اداره آموزش ارائه شده تا پس از بررسی در کمیته‌های تخصصی و در صورت تأیید، اقدامات لازم برای اخذ مجوز مطابق با قوانین سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی انجام گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر به شیوه ­نامه شرکت محققین در همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی داخل و خارج کشور مراجعه نمایید.
    تدریس کارکنان در مراکز آموزش عالی: تدریس محققین و کارشناسان ستاد مؤسسه در مراکز آموزش عالی منوط به بررسی در کمیته‌ هماهنگی ارتباطات علمی و آموزشی مطابق با قوانین سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و اخذ مجوز از اداره آموزش است. برای کسب اطلاعات بیشتر به شیوه­ نامه تدریس کارکنان در مراکز علمی مراجعه نمایید.

نام و نام خانوادگی :مرضیه صفرزاده

مدرک / رشته :کارشناسی ارشد/زیست شناسی گیاهی
جایگاه سازمانی :کارشناس تحقیقات
ایمیل: m.safarzadeh@rifr-ac.ir
تلفن: ۰۲۱-۴۴۷۸۷۲۱۰

نام و نام خانوادگی :فرشید مریخ

مدرک / رشته :کارشناسی ارشد/مکانیک ماشینهای کشاورزی
جایگاه سازمانی :کارشناس تحقیقات
ایمیل: merrikh@rifr-ac.ir
تلفن:

کلیه درخواست‌های ادامه تحصيل، همکاری در اجرای رساله یا پایان‌نامه‌ دانشجویی، تدریس، شرکت در همایش و کارگاه‌های آموزشی و موارد مربوط به آموزش یا ارتباطات علمی در کمیته هماهنگی ارتباطات علمی و آموزشی مؤسسه بررسی و در صورت انطباق با قوانین و اهداف مؤسسه مورد تصویب قرار می‌گیرند.

ایران، تهران، اتوبان تهران- کرج – بعد از پارک چیتگر، خروجی پیکان‌شهر، خیابان شهید گودرزی، بلوار باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

تلفن : ۴۴۷۸۷۲۱۰

documents

دستور العمل ها و قوانین

documents

فرم ها

radio

سامانه ها و پایگاه های اطلاع رسانی