صفحه نخست » اخبار صفحه اصلی » افتتاح مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور

  • 150

افتتاح مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور

IMG-20210209-WA0022

بازدیدها: 150

مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با هدف حفاظت و بهره‌برداری از منابع باارزش ژنتیکی در خیابان حافظ تهران افتتاح شد.

این افتتاحیه امروز 21 بهمن 1399 و در آستانه سالروز انقلاب اسلامی، با حضور تعدادی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت. در این مراسم به ترتیب حجت الاسلام حسین سعیدیان (نماینده ولی فقیه در سازمان آموزش و ترویج کشاورزی)، دکتر محمد جعفرآقایی (ریاست این مرکز)، دکتر اسکندر زند (مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی)، مهندس غلامرضا جلالی (ریس سازمان پدافند غیرعامل کشور)،  دکتر کامبیز بازرگان (رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) و مهندس عباس کشاورز (قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی) از زوایای مختلف به ایراد سخن پرداختند.

این مرکز در پی اجرای ماده 3 قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیکی کشور مصوب سال 1397، در ذیل سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی تشکیل گردید تا امور منابع ژنتیکی کشاورزی اعم از حفاظت از ذخایر ژنتیکی و بانک ژن در محدوده امور مربوط به کشاورزی, باغبانی، جنگل، مرتع، بیابان، شیلات، دام، طیور، زنبورداری و خواک دام و طیور و بیماری ها و آفات مرتبط به این موارد را مدیریت و پیگیری نماید. از برنامه‌های هدف‌گذاری‌شده این مرکز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ایجاد سامانه اطلاعاتی منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی به منظور ثبت اطلاعات و پایش منابع
  2. ایجاد و توسعه کلکسیون‌های پشتیبان امنیتی بانک‌های ژن حوزه کشاورزی و منابع طبیعی
  3. توسعه و تکمیل کلکسیون‌های منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی

مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با هدایت تحقیقات مرتبط و با برخورداری از باغ گیاه‌شناسی ملی ایران و باغ‌های اقماری، هرباریوم مرکزی ایران و همچنین بانک ژن منابع طبیعی ایران سهم شایان توجهی در حفظ منابع ارزشمند گیاهی در حوزه منابع طبیعی در ایران ایفا می‌نماید.

گفتنی آنکه در این مراسم موسسات دارای ذخایر ژنتیکی زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی که شامل: موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، موسسه تحقیقات بذر و نهال، موسسه تحقیقات علوم باغبانی، موسسه تحقیقات شیلات، موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور بودند با ارائه دستاوردهای مرتبط خود در غالب نمایشگاه شرکت داشته و از طرف موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور دکتر متینی‌زاده، دکتر حمزه، دکتر صالحی و دکتر جوادی در این مراسم حضور داشتند.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]