بازدیدها: 799

کتابخانه مرکز اسناد منابع طبیعی ایران

کتابخانه و مرکز اسناد منابع طبیعی ایران یکی از بزرگ‏ترین کتابخانه‏ های تخصصی منابع طبیعی ایران است و مجموعه ‏ای غنی و گسترده از منابع گوناگون در زمینه‏ های مختلف علوم منابع طبیعی را در برمی‏گیرد. این کتابخانه که بر حسب نیازهای علمی بخش‏های تحقیقاتی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور به وجود آمده است، بیشتر به امر پژوهش اختصاص دارد و به گردآوری آثار مربوط به حوزه‏ های علمی جنگل، مرتع، بیابان، گیاهشناسی، گیاهان دارویی، چوب، شیمی، ژنتیک، حمایت و حفاظت و مکانیزاسیون می‏ پردازد. هسته اولیه این کتابخانه همزمان با تأسیس مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در محل مؤسسه در سال ۱۳۴۷ شمسی با هدف پشتيباني از پژوهشگران و دانشگاهيان حوزه‏ هاي مختلف علوم منابع طبيعي از طريق فراهم‏ آوري منابع اطلاعاتي وامكانات اطلاع ‏رساني تخصصي تشکیل گردید. پيشينه بعضي از منابع موجود،  به نيمه اول سده ۱۹ ميلادي برمي‏گردد. ارزش علمي منابع کتابخانه آن را به عنوان مرجع مورد استفاده محققان، استادان و دانشجويان حوزه علوم منابع طبيعي كشور قرار داده است.

  • بخش سازماندهي و نمايه ‏سازي منابع
  •  بخش سفارش نيازهاي اطلاعاتي اعضای هيئت علمي و كارشناسان داخل و خارج از مؤسسه، تبادل كليه انتشارات مؤسسه با مراكز، سازمان‌ها و دانشگاه‏ هاي داخل و خارج از كشور در جهت توسعه ارتباطات بين کتابخانه‌اي 
  • بخش شناسايي و فراهم‏ آوري اطلاعات مورد نياز همكاران
  •  بخش امانت

برنامه ‏ريزي و انجام اقدامات لازم در خصوص تهيه آخرين دستاوردهاي علمي در حوزه موضوعی علوم منابع طبیعی، ايجاد تسهيلات رايانه‏ اي جهت بازيابي مواد اطلاعاتي براي مراجعه‏ كننده، قفسه‏ خواني سالانه و وجين منابع مطابق با قوانين مؤسسه، پيش ‏بيني تهيه و تكميل آرشيو نشريات لاتين كه ممكن است به صورت خريداري يا تبادلي باشد.

گردآوري مواد مورد نياز براي تحقيق در تك تك رشته‏ هاي مربوط و سازماندهي اين مواد به نحوي كه دستيابي سريع به آنها ميسر باشد

مهم‌ترین وظیفه این بخش امانت کتاب‏ های غیرمرجع است. کتاب‏ های این بخش در دو قسمت مجزا ( کتاب‏ های فارسی و غیرفارسی) رده‏ بندی شده‏ اند که جوابگوی نیازهای مراجعه‏ کنندگان اعم از داخل و خارج از مؤسسه می‏باشد. عضویت در کتابخانه تابع قوانین داخلی مؤسسه بوده و برای کلیه اعضای مؤسسه از اعضای محترم هیئت‏ علمی، کارشناسان و کارمندان پس از طی مراحل ثبت در سیستم امانت امکان‌پذیر می‏باشد. مراجعه‏ کنندگان از خارج از مؤسسه نیز با ارائه کارت شناسایی معتبر، هماهنگی بخش امانت و با رعایت قوانین می‏توانند از امکانات امانت کتاب برخوردار شوند.

در حال حاضر، کتابخانه و مرکز اسناد، با مجموعه ‏ای بالغ بر ۲۶۰۰۰ عنوان علمی و حدود ۳۰۰ عضو ثابت، روزانه پاسخگوی مراجعه‏ کنندگان از داخل و خارج از مؤسسه تحقیقات است.

  • ارائه خدمات اطلاع‌رسانی (علاوه‌بر جستجوي منابع از طریق منابع موجود در کتابخانه، امکان جستجو و دسترسی به جدیدترین و روزآمدترین مطالب از طريق پايگاه‌هاي داخلي يا اتصال به شبكه جهاني اينترنت فراهم شده است.)  
  • اهدای کتاب‌ها و مجلات برای نهادهای پژوهشی بین‌المللی و دریافت کتاب‌ها و مجلات بین‌المللی برای کتابخانه
  • برگزاری نمایشگاه‌های داخلی کتاب در محل کتابخانه و مرکز اسناد
  • انتشار اخبار و تازه‌های کتابخانه

کتابخانه و مرکز اسناد منابع طبیعی با برنامه ریزی منسجم، سعی دارد منابع  کتابخانه را به شیوه‌ای گردآوری کند که نه تنها نیازهای فوری استفاده‌کنندگان بر آورده شود، بلکه مجموعه‌ای منسجم و معتبر  فراهم آید که به کمک آن و بر پایه اهداف و خدمات پیش‌بینی شده، در سال های  بعد هم بتواند پاسخگو باشد.

هم‌اکنون (بهار ۱۳۹۷) مجموعه کتابخانه شامل مجموعه کتاب‏های فارسی (بالغ بر ۵۳۰۰ عنوان)، کتاب‏های غیرفارسی (بالغ بر ۵۴۰۰ عنوان)، نشریات فارسی ( ۲۰۴ عنوان)، نشریات غیرفارسی (۷۵۷ عنوان)، گزارش‏ های طرح‏های تحقیقاتی ( بالغ بر ۴۵۴۰ عنوان)، گزارش‏ها و اسناد غیرفارسی (بالغ بر ۳۸۰۰ عنوان)، پایان ‏نامه‏ های فارسی (بالغ بر ۱۴۰۰ عنوان)، پایان‏ نامه ‏های غیرفارسی( بالغ بر ۴۰ عنوان)، نقشه‏ های توپوگرافی (بالغ بر ۲۴۰۰ عنوان سازماندهی شده و بیش از ۲۰۰۰ عنوان در دست سازماندهی) و مجموعه کتاب‏های الکترونیکی فارسی و غیرفارسی (بالغ بر ۱۶۰۰ عنوان سازماندهی شده و بیش از ۲۰۰۰ عنوان در دست سازماندهی) می‏ باشد.

دسترسی به منابع موجود به استثنای منابع مرجع، به صورت سیستم قفسه باز و سیستم رده‏ بندی منابع، براساس سیستم رده‏ بندی کتابخانه کنگره امریکا (LC) Library of Congress Classification می‏ باشد. منابع موجود در کتابخانه به زبان‏های فارسی، انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی، ترکی و … است.

همزمان با  تجمیع مراکز آموزشی و تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و یکپارچه‌سازی  فعالیت‏های  اطلاع‌رسانی،  نرم‌افزار  آذرسا به عنوان نرم ‏افزار واحد برای همه کتابخانه‌های تابعه  انتخاب گردید، که حاصل، تجمیع منابع کتابخانه‌ای در فیپاک (فهرستگان یکپارچه پژوهشی آموزشی کشاورزی)  به آدرس  http://fipak.areeo.ac.ir می‌باشد. از مزایای این فهرستگان قابلیت جستجوی  همه منابع کتابخانه‌ای (مانند گزارش‏های نهایی ، کتاب‏ها و …) موجود در کتابخانه‌های پژوهشی و آموزشی تابعه   سازمان برای پژوهشگران  حوزه کشاورزی و منابع طبیعی هم در داخل واحدها و هم خارج از آنها است

راهنمای جستجو در کتابخانه و مرکز اسناد منابع طبیعی ایران

نام و نام خانوادگی :زهراسادات سجادی

جایگاه سازمانی :مسئول کتابخانه و مرکز اسناد علمی منابع طبیعی
ایمیل: sajadi@rifr-ac.ir

تهران: کیلومتر ۵ آزادراه تهران-کرج، خروجی پیکانشهر، خ. سرو آزاد، بلوار باغ گیاهشناسی ملی ایران، مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، کتابخانه و مرکز اسناد منابع طبیعی ایران

تلفن:  ۶ – ۴۴۷۸۷۲۸۰-۰۲۱

داخلی ۵۶۲، ۲۳۶

فروشگاه انتشارات

کتابخانه و مرکز اسناد منابع طبیعی ایران یکی از بزرگ‏ترین کتابخانه‏ های تخصصی منابع طبیعی ایران است

و مجموعه ‏ای غنی و گسترده از منابع گوناگون در زمینه‏ های مختلف علوم منابع طبیعی را در برمی‏گیرد.

ورود به سامانه اینترنتی انتشارات