حضور دکتر علیزاده در جلسه کمیته علمی طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت استان قزوین

بازدید: 59 بازدید

به گزارش روابط عمومی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، در تاریخ 1402/6/11، جلسه‌ کمیته علمی طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت استان قزوین با حضور دکتر علیزاده، رئیس کمیته علمی، مهندس محسن قاسم‌زاده، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، دکتر بابک قرالی، رئیس مرکز تحقیقات استان و سایر اعضای کمیته علمی، در محل اداره­کل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، مهندس محسن قاسم‌زاده  ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در جلسه، گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده استان قزوین درخصوص تولید نهال در سال 1402 با توجه به تعهدات ابلاغ‌شده از طرف سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به‌صورت پاورپوینت ارائه کرد. رئیس کمیته علمی نهضت مردمی کاشت یک میلیارد درخت در این جلسه ضمن ابراز اهمیت و ضرورت طرح مردمی مذکور بر لزوم توجه به ابعاد علمی این طرح تاکید کرد. در ادامه این جلسه، درخصوص درصد و نوع گونه‌های نهال‌های تولیدی استان بحث و تبادل‌نظر به­عمل آمد و مقرر شد که این موارد، زیر نظر کمیته علمی قرار گیرند همچنین، مقرر شد دبیر کمیته علمی در مراحل تولید نهال در بخش اجرا، حضور و نظارت بیشتری داشته باشد.  

بعد از پایان این جلسه، دکتر علیزاده در نهالستان سبحان واقع در جاده تاکستان، حضور یافت و در این بازدید، از کرت‌های تولید نهال، استخر ذخیره آب و امکانات موجود، بازدید کرد.

براساس اظهارات مسئولین ذیربط، این نهالستان به مساحت 14 هکتار می­باشد که 10هکتار از این مساحت، برای کشت نهال در کرت و تولید نهال‌های گلدانی درنظر گرفته ‌شده است. در حال حاضر این نهالستان دارای استخر ذخیره آب بوده و کف شکنی چاه آب موجود هم، در آینده انجام خواهد شد.

بعد از بازدید از نهالستان و با هماهنگی رئیس مرکز استان، دکتر علیزاده در نشست کوتاهی با مهندس عطایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین شرکت کرد. مهندس عطایی ضمن خوشامدگویی اظهار داشت یکی از مشکلات مهم استان، موضوع ریزگرد در اطراف زهکش حائل در شورزار دشت مرکزی استان قزوین است. ایشان در ادامه، تقاضای همکاری مؤسسه برای رفع این مشکل را مطرح کرد.

بعد از این جلسه، و با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان، دکتر علیزاده از زهکش حائل بازدید به عمل آورد. و تأکید داشتند که بنا به درخواست سازمان جهاد کشاورزی قزوین، مؤسسه آمادگی کامل را برای بررسی و رفع معضل فوق دارد و در این راستا بخش تحقیقات بیابان مؤسسه مسئول پیگیری‌های لازم در این خصوص خواهد بود. در این بازدید، مهندس سعید رشوند رئیس بخش جنگل و مرتع مرکز تحقیقات استان، توضیحات لازم درخصوص تاریخچه زهکش و نقش آن بر روی خاک‌های اطراف زهکش را ارائه داد. ایشان افزود روستای احمدآباد مصدق و روستای قارپوز آباد، جزو نزدیک‌ترین روستاهای حاشیه منطقه زهکشی شده هستند.

دسته بندی اخبار صفحه اصلی
اشتراک گذاری
ورود به سایت