بازید دکتر علیزاده و معاونین ایشان از باغ گیاه‌شناسی کاشان و دیدار با شهردار کاشان

بازدید: 47 بازدید

در روز شنبه 19 شهریور 1401 رئیس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور به همراه معاونین خود در جلسه‌ای که با حضور دکتر بخشنده امینه شهردار کاشان برگزار شد حضور یافته و از باغ گیاه‌شناسی کاشان و بناهای مرتبط به آن بازدیدی را بعمل آوردند.

طی بازدید کفیل نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، جناب آقای جواد نائینی و شهردار محترم کاشان، جناب آقای دکتر بخشنده امینه از باغ گیاه‌شناسی کاشان و پروژه در حال احداث باغ موزه گلاب کاشان در تاریخ 1401/6/15 و براساس هماهنگی با شهردار کاشان مقرر شد جلسه ای با حضور رئیس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و شهرداری کاشان برگزار شود.

در همین راستا در روز شنبه نوزدهم شهریور ماه جلسه‌ای در محل شهرداری کاشان با حضور جناب آقایان دکتر علیزاده، ریاست موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، دکتر ثاقب‌طالبی، معاون پژوهشی موسسه، مهندس محمودیان، معاون اداری مالی موسسه و جناب آقایان دکتر بخشنده امینه شهردار کاشان و مهندس غفاری، مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کاشان برگزار شد. در این جلسه در خصوص اهداف و رسالت باغ گیاه‌شناسی کاشان در این ناحیه، اهمیت ذخائر ژنتیکی استقرار یافته در کلکسیون‌های مختلف و جایگاه ویژه رستنی‌های آن مواردی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. باتوجه به موقعیت جغرافیائی باغ گیاه‌شناسی کاشان و سایت‌های منظرسازی شده در گُستره باغ به نقش این باغ در ارتقاء آموزش زیست محیطی برای اقشار مختلف جامعه، به ویژه ترویج دانش گیاه‌شناسی برای علاقمندان نیز اشاره شد. باتوجه به یافته‌های حاصل از جمع‌آوری، کاشت و استقرار گونه‌های مختلف گیاهی در این مجموعه زیبا به ویژه استفاده از گیاهان مقاوم به خشکی و کم‌آبی، به توانائی علمی این مجموعه جهت معرفی گونه‌های گیاهی مناسب برای فضای سبز شهری در ناحیه مرکزی ایران تاکید شد. از طرفی با در نظر گفتن اینکه طی چند سال اخیر پروژه “باغ موزه گلاب کاشان” بعنوان یک سایت جذاب اکوتوریستی در عرصه باغ گیاه‌شناسی کاشان در دست اجراء می‌باشد و اشیاء و ادوات مرتبط با تقطیر و گلاب‌گیری سنتی منطقه کاشان در ساختمان اصلی این موزه به نمایش گذاشته شده، به اهمیت و نقش این موزه در رونق صنعت گردشگری داخلی و خارجی کاشان نیز تاکید شد.

در ادامه مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای بین موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، باغ گیاه‌شناسی کاشان و شهرداری کاشان امضا شود که در آن ضمن بهره‌مندی از توانائی‌های علمی و تحقیقاتی باغ گیاه‌شناسی کاشان در زمینه طراحی منظر فضای سبز شهری، معرفی رُستنی‌های بردبار در برابر تنش‌های محیطی و سازگار به شرایط اقلیمی منطقه کاشان و ارائه مشاوره علمی به فضای سبز شهرداری کاشان اقدامات مشترکی انجام شود علاوه بر این مقرر شد شهرداری کاشان بندهای توافق‌نامه سال 1396 (بین باغ گیاه‌شناسی و شهرداری کاشان) را اجرایی کند و نسبت به تکمیل پروژه های نیمه تمام گُستره باغ کاشان و زیرساخت‌های باغ گیاه‌شناسی به ویژه آسفالت خیابان‌های اصلی و میدان مرکزی، طراحی و اجرای روشنائی و کمک به دیوارکشی ضلع شرقی باغ گیاه‌شناسی کاشان هماهنگی لازم را بعمل آورد.

در خاتمه دکتر علیزاده و همراهان ایشان از شهر زیرزمینی «اوئی» نوش آباد آران و بیدگل، امام زاده هلال ابن علی آران و بیدگل، مجتمع اقامتی، رفاهی و گردشگری ارغوان کویر و ساختمان باغ موزه گلاب کاشان نیز بازدیدی را بعمل آوردند.

دسته بندی اخبار صفحه اصلی
اشتراک گذاری
ورود به سایت