برگزاری پنجمین نشست کارگروه تخصصی کروماتوگرافی در موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع كشور

کارگروه تخصصی کروماتوگرافی

پنجمین نشست کارگروه تخصصی کروماتوگرافی، ۶ آذر ۱۳۹۷ به میزبانی شبکه آزمایشگاهی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و با حضور بیش از ۶۰  نفر از کارشناسان و متخصصین مراکز عضو شبکه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مؤسسه تحقيقات جنگلها و مراتع كشور، نشست اعضای کارگروه تخصصی کروماتوگرافی، توسط شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و با هدف تبادل آخرین دستاوردها در راستای تقویت توان علمی کارشناسان و متخصصان این حوزه برگزار شد.

در ابتدای برنامه، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، خانم دکتر فاطمه سفیدکن، معاون محترم پژوهشی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، ضمن خوش آمدگویی به اعضای کارگروه، به معرفی فعالیت­ها و ماموریت­های موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور پرداخت. وی همچنین با اشاره به برخی از مهمترین دستاوردهای موسسه شامل «تدوین و نگارش فلورهای فارسی ایران»، «تهیه نقشه محدوده‌های بیابانی کشور»، و … جایگاه تحقیقاتی موسسه تحقیقات و جنگلها را برای حاضرین تشریح کرد. سپس ۷ مجله علمی-پژوهشی که توسط موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور چاپ و منتشر می­شوند نیز معرفی شدند. در ادامه شبکه آزمایشگاهی موسسه با داشتن ۲۲ آزمایشگاه، ۱۵۰ عضو هیئت علمی و کارشناس، دامنه فعالیت بیش از ۳۰۰ نوع آزمون و خدمات آزمایشگاهی به عنوان عضو رسمی و فعال شبکه های آزمایشگاهی ملی، دارای دستورالعل ارزیابی عملکرد و سیستم ارتقاء انگیزه کارشناسان و داشتن آکردیته برخی از آزمایشگاه های آن در بیش از یک دهه گذشته از سوی سازمان ملی استاندارد توسط ایشان به اعضای کارگروه معرفی گردید.

در ادامه ضمن معرفی اعضای فعال سال گذشته، از اعضای فعال کارگروه کروکاتوگرافی در سال ۱۳۹۷ تجلیل شد. مهندس کامران عشقی از شرکت پژوهشی کیمیا شنگرف پارس، دکتر مهشید رحیمی فرد از موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و دکتر خدیجه حاجی بابایی از آزمایشگاه هورتاش آپادانا، از برگزیدگان این کارگروه در سال ۱۳۹۷ بودند.

در بخش دیگر پنجمین نشست کارگروه تخصصی کروماتوگرافی شبکه آزمایشگاهی، مهندس زهره فتاح، کارشناس شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، آماری از وضعیت اعضا و اطلاعات ثبت شده در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی، فعالیت‌ها و خدمات جدید شبکه در سال ۱۳۹۷ ارایه کرد. ارایه اطلاعات بیش از ۲۸۰۰۰ آزمون متنوع قابل انجام در مراکز عضو شبکه، ایجاد کانون شبکه فعالان آزمایشگاهی ایران در بانک رسالت به منظور ایجاد انگیزه و حمایت از پرسنل آزمایشگاه‌ها، برگزاری بازدیدهای گروهی دو و سه روزه از مراکز عضو شبکه در استان‌ها، امضای تفاهم‌نامه با پژوهشگاه استاندارد و فراهم شدن امکان بهره‌مندی مراکز عضو شبکه از بسته‌های حمایتی بیمه ایران، از جمله خدمات جدید شبکه آزمایشگاهی در سال ۱۳۹۷ است که توسط مهندس فتاح برای حاضرین تشریح شد.

 

کارگروه تخصصی کروماتوگرافی

در ادامه برنامه مهندس محمود نادری، دبیر کارگروه کروماتوگرافی و مدیر خدمات فنی و امور آزمایشگاهی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، ضمن اشاره به تاریخچه تشکیل کارگروه تخصصی کروماتوگرافی گزارشی از فعالیت‌های این کارگروه ارائه کرد. وی با اشاره به تنوع گسترده سازمانی در مراکز عضو، تدوین مقاله، ترجمه کتاب، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، ترجمه استاندارد دستگاهی و تدوین استاندارد مهارت شغلی را از عملکردهای این کارگروه دانست.

در ادامه این برنامه، مهندس ساسان حسین زاده، تعمیرکار حوزه تجهیزات آزمایشگاهی، به لزوم و روش مدیریت نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی پرداخت و روش های مختلف نگهداری و تعمیرات دستگاه‌ها به صورت اصلاحی و پیشگیرانه را برای کارشناسان توضیح داد.

به منظور افزایش بهره ­وری این نشست، زمانی به بررسی مشکلات و مسائل عمده در آنالیزهای کروماتوگرافی (از قبیل بررسی مشکلات و معایب دستگاه­ها، نحوه تهیه استانداردها، معایب پاسخ دهی دتکتورها و … ) که قبلا توسط اعضای شبکه مطرح شده بود اختصاص داده شد. دکتر مریم یوسفی از پژوهشگاه فناوری­های نوین علوم زیستی ابن سینا و مهندس هادی مشهدی عباس اصفهانی از پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران به بررسی مشکلات دستگاه HPLC و دکتر مهشید رحیمی فرد از موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور به بررسی مشکلات دستگاه GC پرداختند.

پس از صرف ناهار و اقامه نماز، اعضای کارگروه تخصصی کروماتوگرافی از برخی از آزمایشگاه­های شبکه آزمایشگاهی موسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع کشور (آزمایشگاه اسانس­گیری، آزمایشگاه عصاره­گیری و آزمایشگاه کروماتوگرافی) بازدید کردند. برنامه پایانی این نشست به بازدید از باغ گیاهشناسی ملی ایران اختصاص داشت که با استقبال بسیار خوبی از سوی حاضرین همراه شد.

          کارگروه تخصصی کروماتوگرافی

کارگروه تخصصی کروماتوگرافی

بازدید: 210

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *