درختکاری و هشدار درباره منابع آبی در سراسر ایران

فعالان محیط زیست سراسر کشور در قرار سبز هفته نخست زمستان به فعالیت‌های متنوعی برای حفظ محیط زیست پرداختند.

به گزارش خبرنگار مهر فعالان محیط زیست سراسر کشور نخستین هفته از دی ماه را با فعالیت‌های مختلفی برای حفظ محیط زیست آغاز کردند. 

در شهر شیراز استان فارس نمایندگان تشکلهای محیط زیستی استان فارس به همراه تعدادی از فعالین محیط زیست در مجاورت پالایشگاه شیراز با پلاکاردهایی مراتب نگرانی خود را از تصویب احتمالی طرح توسعه پالایشگاه مطرح کرده و خواستار پیگیری بیشتر این موضوع توسط مسئولین استان شدند. پایین رفتن منابع آبی بمو در نتیجه افزایش سه برابری آب مصرفی پالایشگاه و آثار منفی آن بر شور شدن آب شرب چاه‌ها و قنات زرقان، عدم توجه به ارزیابی زیست‌محیطی و عدم پیش‌بینی توسعه فضای سبز منطقه برای جبران توسعه سه‌برابری پالایشگاه از موارد عمده‌ای بود که در این تجمع مدنظر معترضین قرار داشت.

 

در شهر اراک استان مرکزی انجمن‌های محافظان طبیعت اراک، سبزاندیشان اراک، سبزگستر مرکزی، اوقات فراغت و ادفا در عملیات اطفاءحریق تالاب میقان اراک حضور داشتند. در این آتش‌سوزی که بنا بر شواهد غیرطبیعی بود و از ساعت ۱۲ بامداد تا ۱۷ عصر روز جمعه به طول انجامید، حدود ۵۰ هکتار از نی‌زارهای این تالاب طعمه حریق شد.

 

در شهر گیلانغرب استان کرمانشاه برنامه جنگلانه شهرستان گیلانغرب در محل آتش‌سوزی سرکش و به مناسبت چهلمین روز درگذشت جانباختگان زلزله استان کرمانشاه توسط انجمن سبز زاگرس و حضور اداره منابع طبیعی گیلانغرب، باشگاه کوهنوردی مهرنگار گیلانغرب، نماینده دبیرخانه انجمنهای زیست‌محیطی استان و فعالان محیط‌زیست در روز جمعه اول دی‌ماه برگزار شد.

 

در شهر شیراز استان فارس چهارمین سال اجرای طرح ملی جنگلانه روز جمعه ۱ دی‌ماه با هماهنگی خانه فرهنگ بوم‌گردان پارس و حضور بیش از ۳۳۰ نفر از دوستداران طبیعت در منطقه‌ی قرق شده‌ی حسین‌آباد برگزار شد. در این برنامه که بیش از ۳۵ کیلوگرم بذر در ۱۳ هکتار بذرکاری شد، انجمن‌ های ایلفا، گروه رفتگران طبیعت فارس، گروه کوه‌نوردی کهن دیارا، کانون خانه سبز دانشگاه علوم‌پزشکی، کانون خانه سبز دانشگاه شیراز، دانشگاه فرهنگیان، گروه پارس آفرود، هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان فارس، گروه کوه‌نوردی زاگرس صدرا، انجمن حیات‌وحش پارس، مدرسه طبیعت بوم‌بان و هیئت ورزش‌های همگانی استان فارس حضور داشتند.

 

در شهر باشت گچساران استان کهگیلویه و بویر احمد طرح ملی جنگلانه با هدف کاشت نهال و بذر درخت بلوط در شهرستان‌های باشت و گچساران با حضور ۸۵ دانش‌آموز از مدرسه سما در جنگل‌های وزگ که تابستان امسال بخشی از آن دچار آتش‌سوزی شده بود برگزار شد. در این طرح ملی که به کوشش و میزبانی تشکل مردم‌نهاد نهضت سبز زاگرس و دبیرخانه جنگلانه استان برگزار شد معاون سیاسی فرماندار و مسئول مشارکت‌های مردمی، معاون فنی منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، مدیریت و کارکنان اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد، معاونین اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه بویراحمد، رئیس دانشگاه سماء یاسوج، بخشداری، چند گروه کوهنوردی و شخصیت‌های مستقل همیار طبیعت حضور داشتند.

 

در شهر خرم‌آباد استان لرستان جلسه هم‌اندیشی جنگلانه به همت دبیرخانه جنگلانه لرستان در خرم‌آباد برگزار شد. در این نشست نمایندگان انجمن‌های فعال خرم‌آباد و همچنین نمایندگانی از شهرهای درود، نوآآباد، کوهدشت و بروجرد حضور داشتند و به بحث پیرامون چگونگی برگزاری هرچه بهتر جنگلانه و مشارکت حداکثری مردم پرداخته شد.

 

در شهر آبدانان استان ایلام بذرکاری در نهالستان اداره منابع طبیعی با همت بانوان طبیعت‌دوست آبدانان ایلام انجام‌ شد.

 

در شهر دورود استان لرستان برنامه کاشت بذر بلوط در عرصه‌های جنگلی شهر دورود توسط اعضای انجمن بلوط‌بان و انجمن سبزاندیشان اشترانکوه و هیئت کوهنوردی شهرستان دورود انجام شد.

 

در استان ایلام پاکسازی ۵۰ درصد از اراضی جنگلی آلوده به آفت نیمه‌انگلی لورانتوس در انتهای شرقی کوه قلاجه، مرز بین استان ایلام و کرمانشاه توسط اعضای انجمن ناجی بلوط زاگرس انجام گرفت.

 

در شهر لاهیجان استان گیلان نشست تخصصی بررسی طرح تنفس جنگل‌های هیرکانی توسط انجمن رفتگران طبیعت و جلسه هم‌اندیشی استحصال آب باران با حضور اساتید متخصص رئیس انجمن سیستم سطوح آبگیر باران ایران و جناب آقای دکتر قدرتیاستان گیلان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار شد.

 

در شهر شیراز استان فارس تشکل پاکسازان طبیعت فارس با مشارکت سبزاندیشان کلات سرخ زاگرس و حضور بیش از ۲۵۰ نفر از دلسوزان راستین طبیعت ۷ هکتار زمین سوزانده شده در بام سبز قلات را، با ۲۰ کیلو بذر بادام کوهی احیا کردند. در این برنامه تشکل پاکسازان طبیعت سیوند، کانون وکلای منطقه فارس، باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان، گروه کوهنوردی پارس، گروه کوهنوردی گلستان، شورای اسلامی قلات و شورای اسلامی کودیان نیز حضور داشتند. در خاتمه نیز حلقه انسانی برای ایجاد اتحاد و نه به زمین‌خواری در محدوده ارتفاعات قلات و کودیان ایجاد و فعالان محیط زیست با دست‌نوشته هایی پیام خود را به سمع و نظر مسئولان استان رساندند.

 

در شهر مشهد استان خراسان رضوی انجمن همیاران محیط زیست و حیوانات در حاشیه ابتدایی جاده طرقبه به‌عنوان صد و شصت و یکمین فعالیت خود اقدام به پاکسازی محیط کردند.

 

در شهر آستارا استان گیلان به همت گروه زیستمان، ۸۰ نفر از مردم آستارا برای پنجمین هفته متوالی اقدام به پاکسازی رودخانه مرداب با هدف تبدیل این رودخانه به اولین رودخانه بدون زباله ایران کردند. اجرای زنده موسیقی توسط کودکان در حاشیه این برنامه نیز رنگ و بوی خاصی به این مراسم داده بود. تعداد شرکت‌کنندگان این برنامه در هفته اول ۱۰ نفر بود.

 

 

منبع: خبرگزاری مهر

بازدید: 72