درختان در کلانشهرها تاثیرات مثبت جسمی و مالی دارند

محققان براساس نتایج یک مطالعه جدید می‌گویند که افزایش تعداد درختان در کلانشهرها می‌تواند علاوه بر فواید سلامتی، منافع مالی قابل‌توجهی به‌همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان کالج علوم زیست‌محیطی و جنگلداری دانشگاه نیویورک در آمریکا در این مطالعه محور توجه خود را بر ۱۰ کلانشهر با جمعیت حداقل ۱۰ میلیون نفر در پنج قاره جهان متمرکز کردند.
آنها در این مطالعه متوجه شدند که به‌طور متوسط ۲۰ درصد این کلانشهرها دارای پوشش درختی بوده و این پوشش حدود ۵۰۰ میلیون دلار در سال فوایدی نظیر صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا به‌همراه دارد.
محققان با استفاده از مدل‌‌سازی رایانه‌ای نتیجه گرفتند که این فواید با افزایش ۲۰ درصد سطح تحت پوشش درختان در این شهرها دو برابر می‌شود.
آنها می‌گویند که با کاشت درخت در شهر، اهالی شهر و بازدیدکنندگان از آن، از فواید مستقیمی بهرمند می‌شوند. بهرمندی از هوای پاک و خنک و حتی محصولات غذایی از جمله فواید مستقیمی هستند که درختان یک شهر برای اهالی آن به ارمغان می‌آورند.
محققان با اشاره به اینکه کلانشهرها پتانسیل افزایش پوشش جنگل‌های شهری را دارند، نتیجه گرفتند که افزایش تعداد درختان در کلانشهرها، آنها را به مکان‌های پایدارتر و بهتری برای زندگی تبدیل کرده و توصیه می‌کنند که همه مردم باید برای افزایش مناطق جنگلی شهری اقدام کنند و این کار را تنها به برنامه‌ریزان شهری نسپارند.
یافته های این مطالعه در شماره ژانویه ۲۰۱۸ مجله Ecological Modelling منتشر شده است.

 

منبع: ایرنا

بازدید: 31