معرفی کلن جدید صنوبر ” البرز”

نتايج فعاليتهاي پژوهشي گروه تحقیقات صنوبر ودرختان سریع الرشد مؤسسه بر روی کلنهای تند رشد صنوبر، منجر به معرفي سومین کلن صنوبر پرمحصول و سازگار از گونه نیگرا با نام ” البرز” شد.

به گزارش روابط عمومي مؤسسه تحقيقات جنگلها و مراتع کشور، در سی و چهارمین جلسه کمیته ثبت رقم که در روز ۶ تير ۱۳۹۷ شمسي در محل موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار گردید، با ارایه گزارش مستدل و علمی یافته های تحقیقاتی مؤسسه در موضوع درختان تند رشد، سومین کلن صنوبر پرمحصول و سازگار از گونه نیگرا با نام ” البرز” معرفی و آزادسازی شد.

رقم صنوبر البرز که صنوبر پایه نر می باشد، از توان سازگاري و استقرار مناسبي در شرايط اقليمي نیمه خشک استانهای البرز و تهران برخوردار بوده و در این مناطق می تواند مورد کشت و کار قرار گیرد. میزان عملکرد تولید چوب این کلن صنوبر بیش از ۳۰ متر مکعب در سال و در هکتار است که در مقایسه با تولید صنوبرکاربهای بومی و متداول حدود دو برابر است. همچنین در مقایسه با کلنهای نیگرا غیر بومی از میزان تولید چوب بیشتری برخوردار بوده و در صنایع مختلف چوب و کاغذ نیز کاربرد گسترده دارند.

این موفقیت را به همکاران گروه تحقیات صنوبر و درختان سریع الرشد موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع و نیز همکاران دست اندرکار در بخش منابع طبیعی مراکز استانی کشور تبریک می گوییم.

بازدید: 247

One thought on “معرفی کلن جدید صنوبر ” البرز”

  1. behrouz malekpour says:

    اینجانب هم تبریک عرض میکنم وپیشنهاد میکنم در مورد کلن سیمونی بومی چین که ر کلکسیون ایستگاه البرز وجوددارد توجه وتحقیقات کنند چون این کلن در مناطق خشگ ونیمه جواب خوب میدهد وپروفسور مدیر رحمتی در مورد کلن نامبرده با توصیه اینجانب تحقیقاتی داشتند به اقای دکتر جلیلی هم تبریک عرض میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *