بازدید رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از باغ گیاهشناسی ملی ایران

امروز موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و باغ گیاهشناسی ملی ایران میزبان رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران بود. مهمانان حاضر در جلسه جناب آقایان دکتر علیپور بعنوان رئیس مرکز و مهندس جعفری، مهندس ولیزاده و مهندس خزایی بعنوان معاونین ایشان و سرکار خانم ها مهندس باباعلی و نوروزی و سایر همکاران مرکز مدیریت محیط زیست بودند.

در این جلسه که جناب آقای دکتر جلیلی، سرکار خانم ها دکتر سفیدکن و دکتر جمزاد از موسسه نیز حضور داشتند در مورد ارتباطات متقابل شهرداری و باغ گیاهشناسی توسط دکتر جلیلی مطالبی عنوان شد. ایشان با اشاره به نقش شهرداری بعنوان عاملی که می تواند در اشاعه محیط زیست نقش قابل توجهی را داشته باشد اظهار داشتند مشکلات شهری باید در برنامه ریزی های شهری، طراحی و معماری شهری حل شود و در این راستا طراحی صحیح شهری می تواند راهگشای موانع موجود باشد. باغ های گیاهشناسی در تمام دنیا بعنوان پروژه های مهم مادری تلقی می شوند، در عین حال که محور تحقیقات گیاهشناسی می باشند محل بازدید عموم مردم نیز هستند. در طی سالهای اخیر بزرگترین هدف ما معرفی باغ گیاهشناسی بعنوان یکی از ظرفیت های شهر تهران برای مردم بوده است، برای همین بازدید از این مجموعه به شکل گسترده ای آغاز و ادامه خواهد یافت و در این راستا شاهد رضایت بسیاری از بازدیده کننده ها بوده ایم.

جناب آقای علیپور رئیس مرکز مدیریت محیط زیست نیز در ادامه مطرح کردند که محیط زیست شهرداری می تواند تعاملات مشترکی را با مجموعه باغ گیاهشناسی داشته باشد و ما می توانیم در شناسایی مجموعه و معاونت فرهنگی و اجتماعی به باغ گیاهشناسی کمک کنیم. در این زمینه در بحث های تفرجی و آموزشی، تنوع زیستی و محیط زیست می توانیم برای مجموعه باغ گیاهشناسی مخاطب ساز باشیم.

در ادامه خانم دکتر جمزاد در مورد باغ گیاهشناسی اظهار داشتند که یکی از جاذبه های هر شهر برای شهرنشینان آن می تواند طبیعت و منطقه جنگلی آن باشد که با دارابودن اثرات روحی و روانی نقش موثری را در جامعه شهری ایفا می کند.

خانم دکتر سفیدکن نیز خاطر نشان نمودند که باغ قسمتی از شهر است و در زمینه پتانسیل های موجود در مجموعه فعالیت های تحقیقاتی بسیاری صورت گرفته و هنوز جای کار دارد.

در خاتمه مهمانان مرکز محیط زیست و توسعه پایداری شهری به همراه خانم دکتر جمزاد بازدیدی را از باغ گیاهشناسی بعمل آوردند.. در این بازدید که موردتوجه کلیه افراد قرارگرفت خانم دکتر جمزاد رئیس بخش گیاهشناسی در مورد تاسیس باغ و قسمتهای مورد بازدید توضیحاتی را برای بازدیدکنندگان ارائه نمودند و به پتانسیل های موجود در مجموعه که شامل نمونه های ژنتیکی گیاهی زنده نگهداری شده در باغ بود اشاراتی را نمودند.

بازدید: 138

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *