بخش تحقيقات زيست­فناوري منابع طبيعي با هدف تحقیق در زمینه شناخت مسایل ژنتیکی، فیزیولوژیکی و اصلاح گونه­ های مرتعی، جنگلی و دارویی در سال ۱۳۷۰ در مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور تأسیس شد. به طور کلی در دنیای دانش، زیست­فناوری گیاهی مسیری بسیار گسترده و عمیق است که  کوشش می­کند تا با استفاده از علوم بنیادی بخصوص ژنتیک، به­نژادی و به­زراعی گیاهان را گسترش داده تا شرایط بهتری برای تولید گیاهان و محصولات آنها فراهم کند.  

بخش تحقيقات زيست­فناوري منابع طبيعي با توجه به سیاستها و وظایف مؤسسه متبوع خود تلاش می­کند تا از طریق جدیدترین علوم مرتبط در راستاي شناسايي، حفاظت، احياء، ارزيابي، بهره‌برداري و مديريت پايدار عرصه‌هاي جنگل‌ها، مراتع و بيابان‌‌‌هاي كشور شامل رستني‌‌ها‌‌، بستر رويش، تأثیر عوامل محيطي زنده و غيرزنده بر روی آنها و محصولات و فرآورده‌‌‌هاي آنها گامهای علمی به­روز و نوینی بردارد. قسمت بزرگی از این تلاش معطوف به ارتباط تنگاتنگ با سایر بخش‌های تحقیقاتی موسسه فراهم شده است. تاکنون طرح‌های تحقیقاتی متعددی را با نتایج کاربردی و مفید اجرا نموده و همچنین تعداد زیادی طرح در دست اجرا در کارنامه خود دارد.

این بخش از اجرای تحقیقات مشترک با کلیه دستگاه­ها و نهادهای آموزشی و پژوهشی استقبال می­کند. همچنین آمادگی دارد تا تجربیات چندین ساله خود را در زمینه­های مختلف تحقیقاتی در اختیار علاقمندان قرار دهد.

بازدید: 1414