روش های حمایت از بانک ژن منابع طبیعی

 

هدیه

دست اندر کاران و دوستداران محیط زیست  می توانند با اهداء هر مبلغی که در توان دارند در حفاظت از منابع طبیعی و سرمایه گذاری برای نسلهای آینده شرکت کنند (لینک پرداخت)

قبول سرپرستی بذرها

روزانه ۴ گونه گیاهی در معرض خطر انقراض قرار می‌گیرند. این واقعیت تلخ خود نشان دهنده‌ی ضرورت حفاظت از گونه‌های در خطر و کلید حمایت از خدمات بانک ژن منابع طبیعی است. با قبول سرپرستی بذرها، شما می‌توانید به بانک ژن منابع طبیعی کمک کنید تا از آینده گیاهان ایران حفاظت کند.

با پرداخت مبلغ ۳۰ هزار تومان مسئولیت سرپرستی یک بذر را قبول کنید و یا با پرداخت دو میلیون تومان یک گونه گیاهی را از خطر انقراض نجات دهید.

 

با کمک به بانک ژن منابع طبیعی، از آینده گیاهان ایران حفاظت کنید

 

بخشی از مهمترین پروژه حفاظتی ایران در بانک ژن منابع طبیعی باشید

 

بانک ژن منابع طبیعی ایران بیش از ۳۵۰۰ گونه گیاهی منابع طبیعی ایران را نگهداری می‌کند و شما فقط با پرداخت ۳۰ هزار تومان می‌توانید مسئولیت سرپرستی یکی از آنها راقبول کنید.

شما با پرداخت ۲۰۰ هزار تومان می‌توانید بذرهای یک گونه از زادگاه‌تان را بپذیرید،

یا با پرداخت ۱ یا ۲ میلیون تومان یک گونه را از خطر انقراض نجات دهید.

 

قبول سرپرستی یک بذر با پرداخت ۳۰ هزار تومان

قبول سرپرستی بذر‌های یک گونه از زادگاه‌تان  با پرداخت ۲۰۰ هزار تومان

نجات یک گونه با پرداخت ۱  میلیون تومان

نجات یک گونه با پرداخت ۲ میلیون تومان

 

چگونه سرپرستی بذرها را بپذیرم؟

مالیات سبز واحدهای تولیدی صنعتی، معدنی و خدماتی(حامی اقتصاد سبز)

“حامیان اقتصاد سبز” به واحد شما با نجات جمعیت بذری گونه های در خطر انقراض از گنجینه بانک ژن، عقد تفاهم نامه رسمی با موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و یک گواهی تمام رنگی تحویل می‌گردد. واحد شما به مراسم ” نجات گونه‌ها” در باغ گیاهشناسی ملی ایران دعوت می‌شود. نام واحد شما در قسمت گونه‌های حمایت شده وبگاه بانک ژن منابع طبیعی درج می‌گردد.

واحدهای تولیدی صنعتی، معدنی و خدماتی براساس معیارهائی نظیر شدت، مدت، نوع و مکان آلایندگی واحد خود، مشمول مالیات سبز با نرخ های نیم، یک و یک و نیم درصد به ماخذ فروش یا درآمد ارائه خدمات هستند. مالیات سبز علاوه بر اینکه محیط زیست ما را پاک تر و قابل زیست تر می‌کند به ارتقای استاندارد واحدهای تولیدی نیز کمک خواهد کرد و انگیزه بیشتری به تولیدکنندگان برای بهبود محیط زیست می دهد.

پرداخت مالیات سبز به بانک ژن منابع طبیعی ایران که از مهمترین نهادهای حفاظت از گونه های طبیعی ایران است می تواند نقش مهمی در حفاظت از طبیعت داشته باشد.

گروه صنعتی ایران خودرو در راستای اقتصاد سبز و همسو با مسئولیتهای اجتماعی سازمان متبوع، اقدام به قبول سرپرستی ۱۳۹۶ جمعیت بذری از گنجینه بانک ژن منابع طبیعی ایران نموده است.

 

قبول سرپرستی یک بذر

با پرداخت مبلغ ۳۰ هزار تومان و قبول سرپرستی یک دانه، یک گواهی تمام رنگی به همراه عکس گیاه به شما و یا هر کسی که شما درخواست کنید تحویل می‌گردد. نام شما به عنوان طرفدار نجات گونه‌ها در بانک ژن منابع طبیعی ثبت می‌گردد.

بیشتر بدانیم

قبول سرپرستی بذر‌های یک گونه از زادگاه‌تان

با پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان و قبول سرپرستی بذر‌های یک گونه از زادگاه‌تان، یک گواهی تمام رنگی به همراه عکس گیاه به شما و یا هر کسی که شما درخواست کنید تحویل می‌گردد. نام شما به عنوان طرفدار نجات گونه‌ها در بانک ژن منابع طبیعی ثبت می‌گردد. شما به مراسم “نجات گونه‌ها” در بانک ژن منابع طبیعی، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور دعوت می‌شوید.

بیشتر بدانیم

 

نجات یک گونه

با پرداخت ۱ یا ۲ میلیون تومان و نجات یک گونه از خطر انقراض، یک گواهی تمام رنگی به همراه عکس گیاه به شما و یا هر کسی که شما درخواست کنید تحویل می‌گردد. نام شما به عنوان طرفدار نجات گونه‌ها در بانک ژن منابع طبیعی ثبت می‌گردد. شما به مراسم “نجات گونه‌ها” در بانک ژن منابع طبیعی، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور دعوت می‌شوید. نام شما در قسمت گونه‌های حمایت شده و معرفی حامیان وبگاه بانک ژن منابع طبیعی درج می‌گردد.

بیشتر بدانیم

 

پاسخ به سوالات شما

در قبال قبول سرپرستی یک دانه چه چیزی دریافت می‌کنم؟

  • شما یک گواهی تمام رنگی به نام خودتان یا یک ایمیل بانضمام یک فایل pdf از گواهی دریافت می‌کنید که می‌توانید آن را دانلود و پرینت کنید. اگر شما مسئولیت نگهداری یک دانه را به عنوان یک هدیه برای شخصی خریده‌اید، شخص دریافت کننده هدیه یک ایمیل مبنی براینکه شما به عنوان هدیه سرپرستی یک دانه را به صاحب ایمیل تقدیم نموده‌اید دریافت می‌کند.
  • اگر شما درخواست دریافت بسته “قبول سرپرستی یک دانه” را از طریق پست دارید، با پرداخت مبلغ ۱۰ هزار تومان به عنوان هزینه پست و ارسال، یک گواهی تمام رنگی A4، به همرا عکس گونه مورد حمایت‌تان به آدرس درخواست شده ارسال خواهد شد.
  • در انتهای هر سال، تجدید سرپرستی بذرتان را یادآوری خواهیم نمود.
  • متاسفانه ما نمی‌توانیم بذر گونه‌ای که سرپرستی آن را قبول کرده‌اید را به شما بدهیم.

 

تصویر گواهی سرپرستی یک دانه چگونه است؟

 

 

گواهی در اندازه A4، تمام رنگی، اختصاصی، با عکس و نام لاتین دانه مورد حمایتتان و درج نام شما است. اگر شما سرپرستی یک دانه را به عنوان هدیه خریده‌اید، نام دریافت‌کننده و مناسبت هدیه هم درج می‌شود. شما می‌توانید یک پیام هم در گواهی خود اضافه کنید.

وقتی مبلغ سرپرستی از یک دانه را پرداخت می‌نمایید، شما گواهی یا یک ایمیل که فایل گواهی در فرمت pdf به آن پیوست است، دریافت می‌کنید. اگر شما مسئولیت نگهداری یک دانه را به عنوان یک هدیه برای شخصی خریده‌اید، شخص دریافت کننده هدیه یک ایمیل مبنی براینکه شما به عنوان هدیه سرپرستی یک دانه را به صاحب ایمیل تقدیم نموده‌اید دریافت می‌کند.

 

آیا امکان دارد گواهی سرپرستی یک دانه را به چند نفر هدیه بدهم؟

ما گواهی سرپرستی یک دانه را بوسیله ایمیل به شما می‌فرستیم و شما می‌توانید به هر کسی که مایل هستید بفرستید و یا پرینت نمایید و بدهید. اگر شما درخواست دریافت بسته “قبول سرپرستی یک دانه” را از طریق پست دارید، با پرداخت مبلغ ۱۰ هزار تومان به عنوان هزینه پست و ارسال، یک گواهی تمام رنگی A4، به همرا عکس گونه مورد حمایت‌تان به آدرس درخواست شده (فقط برای ایران) ارسال خواهد شد. فقط یک بسته برای قبول هر سرپرستی ارسال خواهد شد.

 

چگونه پول من یک گونه را نجات می‌دهد؟

تمام گونه‌هایی که در فهرست کمپین “قبول سرپرستی یک دانه = نجات یک گونه” قرار دارند، گونه‌هایی هستند که بذر آنها در بانک ژن منابع طبیعی جمع‌آوری و ذخیره شده است. هدیه شما برای نگهداری آن دانه در بانک ژن منابع طبیعی و نیز جمع‌آوری گونه‌های بیشتر در آینده صرف خواهد شد. حمایت مالی شما از دانه‌‌ها و بذور در بانک ژن منابع طبیعی ماندگار خواهد شد. بعلاوه نام حامیان نجات گونه‌ها در بخش گونه‌های حمایت شده وبگاه بانک ژن منابع طبیعی ثبت خواهد شد.

با قبول سرپرستی یک دانه، در هزینه‌های جاری نگهداری بانک ژن منابع طبیعی مشارکت نمایید و نقش مهمی در حفاظت گونه‌های گیاهی ایفا کنید.

 

نجات یک گونه

نجات یک گونه با پرداخت یک و یا دو میلیون تومان

 

یک چهارم از ۸۰۰۰ گونه گیاهی ایران در خطر انقراض قرار دارند. ما در بانک ژن منابع طبیعی ایران با همکاری مراکز تحقیقات منابع طبیعی در تمام استانها، بذر گیاهان و رویشگاههای در خطر تغییرات آب و هوایی، و متأثر از فعالیتهای مخرب رو به رشد انسانی را جمع‌آوری می‌کنیم. ما همچنین بذر گیاهانی که با خطر انقراض مواجه بوده و یا دارای پتانسیل استفاده در آینده می‌باشند را حفاظت می‌کنیم.

ما در بانک ژن منابع طبیعی تاکنون بیش از ۴۰% از گونه‌های گیاهی طبیعی ایران را ذخیره نموده‌ و قصد داریم تا سال ۱۴۰۰ دانه و بذر کلیه گونه‌های قابل حفاظت را ذخیره نماییم. هزینه سالانه نگهداری هر گونه گیاهی در بانک ژن منابع طبیعی به‌طور متوسط مبلغ ۳ میلیون تومان است. با صرف سالانه این مقدار پول برای هر گونه گیاهی، بانک ژن منابع طبیعی اطمینان خواهد داد که گونه مورد حمایت هیچگاه منقرض نخواهد شد.

 

هر گونه‌ای را که دوست دارید نجات دهید انتخاب کنید

 

ما تعدادی از گونه‌های گیاهی را انتخاب کرده‌ایم که شما می‌توانید حمایت کنید

 

با نجات یک گونه از خطر انقراض، یک گواهی تمام رنگی به همراه عکس گیاه به شما و یا هر کسی که شما درخواست کنید تحویل می‌گردد. نام شما به عنوان طرفدار نجات گونه‌ها در بانک ژن منابع طبیعی ثبت می‌گردد. شما به مراسم سالانه ” نجات گونه‌ها ” در بانک ژن منابع طبیعی، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور دعوت می‌شوید. نام شما در قسمت گونه‌های حمایت شده و معرفی حامیان وبگاه بانک ژن منابع طبیعی درج می‌گردد.

 

برای نجات یک گونه، از گالری ما یک گونه را انتخاب کنید و یا با خانم آزاده کاوندی تماس بگیرید (با شماره ۵-۴۴۷۸۷۲۸۰ ۰۲۱، شنبه تا ۴ شنبه، ساعت ۹ تا ۱۵).

 

پیام رئیس گروه بانک ژن منابع طبیعی

درحال حاضر تقریباً ۲۰۰۰ از ۸۰۰۰ گونه گیاهی ایران با خطر انقراض مواجه هستند. بهره‌برداری بیش از حد، از بین بردن گیاهان و تغییر کاربری اراضی، و تغییرات آب و هوایی که در اثر فعالیتهای مخرب انسان صورت می‌گیرد منجر به از بین رفتن گونه‌های گیاهی می‌شود.

هدف بانک ژن منابع طبیعی حفاظت از گیاهان، بویژه گیاهان بومی، انحصاری، در خطر و مفید برای آینده است. ما تاکنون بیش از ۴۰% از گونه‌های گیاهی طبیعی ایران را ذخیره نموده‌ایم. ما می‌خواهیم تا سال ۱۴۰۰ دانه و بذر کلیه گونه‌های قابل حفاظت را ذخیره کنیم. الویت ما گیاهان و رویشگاه‌هایی است که بیش از سایرین در معرض خطر تغییرات آب و هوایی و فعالیتهای انسانی قرار دارند. بعلاوه ما توجه ویژه‌ای به حفاظت از گیاهانی داریم که با خطر انقراض مواجه بوده و یا دارای پتانسیل استفاده در کشاورزی هستند.

ما با دانستن این واقعیت تلخ که ۲۰۰۰ گونه گیاهی ایران در معرض خطر انقراض قرار دارند، نمی‌توانیم کناری بنشینیم و شاهد نابودی گونه‌های گیاهی باشیم. اگر نسبت به نابودی گونه‌های گیاهی بی‌تفاوت بمانیم، نه‌تنها موجودات و حیواناتی را که زندگی‌شان وابسته به گیاهان است را از دست می‌دهیم، بلکه در نهایت خودمان را نیز از بین می‌بریم.

بیایید در کمپین قبول سرپرستی یک دانه = نجات یک گونه مشارکت کنید. زیرا ما در بانک ژن منابع طبیعی برای نجات گونه‌های گیاهی به کمک شما نیاز داریم.

با قبول سرپرستی یک بذر، یا نجات یک گونه، شما می‌توانید به ما کمک کنید تا از آینده گیاهان ایران حفاظت کنیم. با قبول سرپرستی یک دانه، ما در بانک ژن منابع طبیعی به شما اطمینان خواهیم داد که گونه مورد حمایت‌تان هیچگاه منقرض نخواهد شد.

 

بازدید: 149