موزه بندپايان مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور

بندپایان با بیش از۱/۲۰۰/۰۰۰ گونه شناسایی شده بزرگترین شاخه جانوری محسوب می‌گردند و در این میان رده حشرات با بیش از یک میلیون گونه نامگذاری شده، بزرگترین و متنوع­ترین رده در میان همه موجودات زنده می‎باشد. موزه بندپایان مؤسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع کشور از دو بخش موزه علمی و موزه نمایشی تشکیل شده است. موزه علمی بندپايان مؤسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع کشور در سال ۱۳۷۸ با هدف شناخت تنوع زيستي در عرصه­هاي جنگلي و مرتعي كشور و به منظور حمايت از حشرات مفيد و شناسائي حشرات آفت، ارتقاء سطح دانش و اطلاعات و فراهم آوردن زمينه­هاي تحقيق در علوم طبيعي، تاسيس گرديد.

موزه علمی بندپایان و جوندگان جنگل­ها و مراتع، نخستين موزه جامع و آموزشي و از شمار غني­ترين موزه­هاي کشور به لحاظ تنوع و جامعیت  نمونه­هاي مربوط به جنگل‌ها و مراتع  است. مي توان به جرأت گفت این موزه از نظر تنوع نمونه‌ها و جامعيت در زمينه منابع طبيعي و توجه خاص آموزشي و علمي آن در سطوح گوناگون آموزشي، در ايران منحصر به فرد است و ويژگي‌های خاص و قابل توجهی دارد.

موزه علمی بندپایان مؤسسه در حال حاضر همکاری‌های خوبی با متخصصین و کارشناسان داخل و خارج از کشور دارد و از هرگونه همکاری آتی با متخصصین داخلی در جهت شناسایی نمونه­ های موزه استقبال می­کند.

بخش دوم موزه بندپایان مؤسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع کشور با نام موزه نمایشی حشرات باغ گیاهشناسی ملی ایران با همت محققان بخش حمایت و حفاظت مؤسسه در فروردین ­ماه سال ۱۳۹۷ در محل باغ گیاهشناسی ملی ایران افتتاح گردید. هم اکنون بیش ار ۳۴۰۰ نمونه از گونه­های مختلف حشرات از ایران و سایر نقاط جهان در این موزه نگهداری شده و در معرض دید علاقه مندان و بازدیدکنندگان قرار گرفته است. نمونه‌های حشرات موجود در گالری‌های نمایشی نقش مهمی در برنامه‌های آموزشی دانش­آموزان دارد و منابع علمی با ارزشی هستند که برای انجام پروژه­های تحقیقاتی محققان داخلی و بین‌المللی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌تواند مورد بهره­برداری قرار گیرند.

 

بازدید: 21